İskandinav Evleri

Bir gün, İskandinav evlerinin fotoğraflarına bakarken kıskançlıktan ölebileceğime inanıyorum! İnsanın yaşadığı yer kendisini anlatır düşüncesine inanırım. Mesela benim kafamın karışıklığı evime yansır. Kafamdaki bir düşünceye ulaşmam birkaç saniye belki dakikamı alıyorsa evde aradığım birşeyi bulmam günlerimi alabilir.

Yılın yarısını karanlıkta geçirmelerine rağmen İskandinavların o ferah ve aydınlık evleri, herşeyi göze alıp oraya yerleşebileceğim kadar cezbedici geliyor. Sade, az ve öz tasarımlar, yalın ve konforlu bir şölene dönüşüyor adeta. Bir de 40-45 metrekarelik alanlarda yaratıyorlar ya bu harikaları, işte o zaman tasarım konusunda onlardan ders almamız gerektiğine inanıyorum.

Zorlama olan hiçbir tasarım yok evlerde. Gereksiz, süs olsun diye konulmuş bir eşya yok. Okulda bize öğrettikleri ilk şey ‘süsleme yapmayın, herşeyin bir işlevi olsun’du. Aynı şey dekorasyon için de geçerli. Zaten bana kalırsa büyük pencereler, eski ahşap parkeler, beyaz duvarlar, antika mobilyalar ve kocaman davetkar bir divan bir evi çekici hale getirmek için yeterlidir.

kaynak:79ideas

Advertisements

4 thoughts on “İskandinav Evleri

  1. Ben de çok severim iskandinav evlerini. Güneş az olduğu için beyazdırlar ve pencereler büyüktür. Işık çok güzel kontrastlar yaratır ev içinde…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s